✬ (( moRgan )) VideoArt Collection °// Interferences (remix) °// 1985

(( moRgan )) Barbara Konopka

moRgan_Barbara Konopka należy do pierwszego pokolenia polskich artystek-cyberfeministek. Jednym z jej najbardziej fascynujących i wizjonerskich, i jednocześnie jednym z najbardziej pionierskich cyberfeministycznych projektów, nad którym artystka pracowała w latach 2002-2004 z Wydziałem Elektroniki Politechniki Warszawskiej, był projekt pt. Mental_Slide - projekt wykrywacza kłamstw do internetowych komunikatorów.


moRgan jest również filmowcem, który ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. W latach 1990-tych uczestniczyła aktywnie w rozwoju sztuki ruchomego obrazu. Do najbardziej znanych jej filmów, często nagradzanych na festiwalach filmowych za granicą, należą Interferencje z 1985 roku, Salve Nostardamus (1990), Animus XII (1990), Kaprysy i wariacje na tematy własne (1993-94), Binary Notes (1998), Hibernating Chips (1999) oraz Alice & Aibo (2003).

W całej swojej twórczości artystycznej, jak również w prezentowanym projekcie, artystka podejmuje złożoną problematykę transformacji, jakiej podlegają ciało i tożsamość w obliczu rewolucji informacyjnej związanej z gwałtownym rozwojem nauki (eugenika, modyfikacje genetyczne, chirurgia estetyczna, operacji zmiany płci) oraz technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych.

Artystka bada nie tyle naturę ludzką, lecz cechy człowieka współczesnego, które ujawniają się dopiero na skutek zanurzenia i aktywności w środowisku elektronicznym. Wiele uwagi poświęca wieloaspektowej analizie zmediatyzowanej komunikacji i fenomenu teleobecności, jako ważnej platformy personalnego rozwoju i uczestnictwa w świecie.

przeczytaj więcej

(( selected )) °// Video Arts

°// (( video )) Portret Wielokrotny (1998)
°// (( video )) ALICE & AIBO (2002)
°// (( video )) Memetic Infection (2003)
°// (( video )) IMMORTAL (2006)
°// (( video )) Interferences (1985)

°// (( txt )) "Interferences" (1985) [ENG]

(( external )) °// Context

(( www )) Barbara Konopka @ culture.pl
(( www )) Barbara Konopka @ EXIT
(( www )) Rosarium @ PUNKT (12)
(( www )) « malavida » @ morgan.art.pl

HoMe 5R °// FOR 5R °// ROS °// moRgan °// veriKami °// VA5R °// ° ° °